Slovenská štátnosť má 100 rokov.

Autor: Jozef Krempaský | 2.11.2018 o 20:08 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  245x

História Slovenskej štátnosti sa začína v Československu v roku 1918. Začína sa v Československu ktorého vznik bol a je po celých 100 rokov viazaný ku dňu 28.10.1918.  

Bol to a stále je historicky jeden z najvýznamnejších dátumov  pre oba naše národy ako Český, tak Slovenský.  Došlo vtedy v Prahe k udalostiam, ktoré viedli k vyhláseniu samostatnosti  Československa. 

Je nesporné, že k tomu výrazne napomohli historické okolnosti, ktoré nastali počas I. svetovej vojny a na jej konci.  Je však rovnako nesmierne dôležité vyzdvihnúť historicky význam kľúčových osobností, ktoré sa o nezávislosť Československa usilovali.  Dvaja muži, ktorí sa v súvislosti so vznikom Československa spomínajú najviac  sú generál  Milan Rastislav Štefánik a Tomáš Garrigue Masaryk. 

Jeden sa stal následne prvým Československým prezidentom a druhý ministrom vojny.  Títo dvaja boli nesmierne aktívni najmä v zahraničí, kde dokázali robiť politiku ktorá presvedčila veľmoci a viedla k úspešnému zavŕšeniu procesu nášho osamostatnenia spod Rakúsko-Uhorskej monarchie.  

Prebiehali  súčasne aktivity ďalších Českých a Slovenských osobností  ako doma, tak v zahraničí,  ktoré mali podiel  na tejto dejinnej udalosti.   Mimoriadnu dôležitosť , ktorá sa udiala na Slovensku mala Martinská deklarácia zo dňa 30.10.1918, ktorou sa Slovenská národná rada prihlásila k Československému národu a jeho právu na samostatný štát.  

Rok 2018 je rokom osláv 100 rokov Československa.

V súčasnosti je však v Česku 28. október štátnym sviatkomna Slovensku nie.  Slováci, nebuďme takí malicherní  a vráťme  tradičnému dátumu  28. október  vážnosť štátneho sviatku,  ktorá mu právom patrí.  Slovenská štátnosť má 100 rokov a mali by sme byť na to hrdí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Chceli sme hovoriť s Vaľovou, poslala na nás políciu

Vaľovej prehrala voľby arogancia, hovoria Humenčania.

Dobré ráno

Dobré ráno: V polícii zúri vojna o moc

Ako to dnes vyzerá v slovenskej polícii.

Stĺpček Jakuba Fila

Fico útokom na Lajčáka píli konár sám pod sebou

Poslanec Fico potrebuje prezidenta alebo percentá.


Už ste čítali?